Čo robíme pre zvyšovanie miezd na Slovensku?

Ako sme vám už zvýšili mzdu?

 

Zverejňovanie platov v inzerátoch

SPOLU sme presadili, že od mája 2018 musí každý zamestnávateľ v inzerátoch zverejňovať aj ponúkanú mzdu. Túto mzdu musí potom dodržať. Je to výhodné aj pre zamestnávateľov - podľa portálu Profesia inzeráty, ktoré uvádzajú ponúkaný plat, majú dvojnásobný počet reakcií.

Vďaka tomuto opatreniu v priebehu 6 mesiacov stúpli mesačné mzdy na slabšie platených pozíciách ako vrátnik, robotník, predavač o 50 – 80 EUR.

 

Štát začne dodržiavať minimálnu mzdu

SPOLU sme za dva roky pracovali na tom, aby sa zamestnanci vo sfére verejnej služby konečne dočkali spravodlivejších platov. Na verejný sektor tak dlhodobo zabúdal. Vláda nakoniec prijala naše návrhy a platové tabuľky pre zamestnancov vo verejnej službe začínajú od 1. januára 2019 na úrovni minimálnej mzdy. Nový systém tabuľkových platov musí byť jednoduchší, zvýšiť mzdy a zrovnoprávniť verejných zamestnancov so súkromným sektorom. Zvýši sa príťažlivosť dôležitých povolaní — kuchárok v školách, opatrovateliek starých ľudí či mestských policajtov. Zdvihnutie platov najhoršie zarábajúcim ľuďom v tejto krajine prispeje k tlaku na vyššie mzdy v celej ekonomike. Štát musí dodržiavať pravidlá, ktoré diktuje podnikateľom. 

 

4 opatrenia pre vyššie mzdy

Viac kvalitných pracovných miest prinesie vyššie mzdy

Mzdy sa začali postupne dvíhať aj preto, že na pracovnom trhu chýbajú ľudia. Čím viac kvalitných pracovných miest vytvoria zamestnávatelia, tým väčšia bude súťaž o zamestnanca. Preto SPOLU presadzuje systém zdanenia firiem, ktorý ich motivuje čo najviac investovať do rozvoja a vytvárať pracovné príležitosti. S tým súvisí aj zásadné zlepšenie nášho školstva, aby sme pracovné miesta mohli obsadiť kvalifikovanými ľuďmi.

 

Nižšia daň z príjmu + nižšie odvody = viac peňazí na účte

Štát zo mzdy odčerpáva vysoký a stále rastúci objem daní a odvodov. SPOLU navrhuje zníženie zdravotných odvodov a dane z príjmu pre všetkých pracujúcich. V praxi by to každému prinieslo na účet niekoľko desiatok eur mesačne

 

Štát ako dobrý zamestnávateľ ukazuje cestu ostatným 

Najviac ľudí na Slovensku zamestnáva verejná správa. Lepšie odmeňovanie opatrovateliek, učiteľov či kuchárok tak ukazuje cestu ostatným zamestnávateľom. Vytvára na nich konkurenčný tlak, aby svojich pracovníkov platili lepšie. SPOLU presadzuje investície do zamestnancov a ich dôstojné ohodnotenie, aby vzdelaní ľudia pracujúci pre nás všetkých neboli odmeňovaní na úrovni minimálnej mzdy alebo tesne nad ňou.

 

Každý musí mať zaručené dôstojné minimum

Minimálnu mzdu poberá len malá časť zamestnancov, ale podľa SPOLU je dôstojné minimum vecou základnej spravodlivosti. Presadzujeme, aby minimálna mzda tvorila polovicu priemernej mzdy. Zabezpečí sa tak, že aj najnižšie platy budú rásť rovnako rýchlo ako príjmy zvyšku spoločnosti

 

Čítajte ďalej:

  1. Čo robíme pre zvyšovanie miezd na Slovensku?
  2. Vyjednajte si vyššiu mzdu
  3. Na akú minimálnu mzdu má zamestnanec nárok
  4. Ako čítať svoju výplatnú pásku
  5. Spokojný zamestnanec = spokojný zamestnávateľ
  6. Ako si zvýšiť čistú mzdu, alebo ušetriť – tipy pre zamestnancov a zamestnávateľov
  7. Trináste a štrnáste platy